توانایی رقابت بازاریابی شبکه ای با خرده فروشی (بخش دوم)


مقالات موجود در وب سایت آموزشی رایگان marketing digital plan اعم از سرفصل های فروش مستقیم (به انگلیسی Direct Selling) , بازاریابی شبکه ای (به انگلیسی network marketing) , بازاریابی چند سطحی(به انگلیسی Multi-level marketing) را به جهت کسب اطالاعات بیشتر مطالعه فرمایید.
 

توانایی رقابت بازاریابی شبکه ای با خرده فروشی
 

اجازه دهید در ادامه صبحت هایمان تفاوت بین چگونگی فروش محصولات(Products) در شبکه های خرده فروشی (retail)سنتی که وارد بازار می شوند را با چگونگی توسعه و گسترش محصولات بازاریابی شبکه ای (network marketing) مورد بررسی قرار دهیم. از هر ده محصولی که در بازار خرده فروشی معرفی می شود، تنها یک محصول سودآور وجود دارد. رقابت، موقعیت، درجه قیمت، بسته بندی، تبلیغات، زمانبندی  و توزیع عوامل اولیه هستند. توجه کنید که چیزی در رابطه با کیفیت و ممتاز بودن محصول ذکر نکردم. آیا اینها عوامل ثانویه هستند؟

 

 
بازاریابی شبکه ای
(از هر ده محصولی که در بازار خرده فروشی معرفی می شود، تنها یک محصول سودآور وجود دارد)
 

البته که محصولات باید مناسب باشند.

اما ضرورتی ندارد که ممتاز یا عالی باشند.حقیقت این است که معرفی یک محصول خرده فروشی جدید اساسا بازی اعداد است. برای معرفی یک محصول میلیون ها دلار خرج شده است. اگر از هر ده محصول، نه محصول مورد پذیرش واقع نشوند، ارائه محصولات جدید باید بهای سرمایه گذاری قبلی را با سود کلانی بپردازند. این موضوع بدان معنا است که کیفیت محصول دائما فدای قیمت آن می شود. 
از سوی دیگر، شرکت های بازاریابی شبکه ای به طور کلی به محصولات وابسته هستند.

 
این مطلب را حتما بخوانید : نظریات سه گانه سایمون چاون ( بخش دوم )
 

فروش محصولاتشان موجب رشد و ترقی آنها شده است. 
 

اگر افراد محصولات آنها را خریداری نکنند، شرکت همراه با هزاران آرزوی توزیع کنندگانش از بین می رود. از این گذشته، هر شرکت بازاریابی شبکه ای معتبری به مشتریان خود برگشت بی قید و شرط پول را طی 30 روز تضمین می کند. این شرکت ها می دانند که محصولات باید با کیفیت بالا باشند و بتوانند آنها را طبق تعهد شان تحویل دهند. آنها همچنین می دانند که اگر محصولات طبق خواسته آنها ارائه شوند و انتظارات بیشتر شود، منجر به سفارش مجدد و تبلیغات ناخواسته از سوی مشتریان به دوستان و اقوام شان خواهد شد. در نتیجه، بازاریابی یک محصول فوق العاده مانند اکثر محصولات قفسه فروشگاه خرده فروشی نیست که نسبت به قیمت حساسیت داشته باشد. این موضوع به شرکت توزیع کننده این اختیار را می دهد تا بجای تاکید بر قیمت ارزانتر بر کیفیت محصول تاکید داشته باشد و مشتری و شرکت رشد و ترقی بالایی داشته باشند. 

 

در حقیقت، در دنیای بازاریابی شبکه ای، "محصول" به عنوان  پادشاه است.

تولید محصولات غالبا در نتیجه تجربیات شخصی یکی از پایه گذاران شرکت انجام می پذیرد. ممکن است انگیزه ای که در پشت ارائه محصول وجود دارد بیشتر از ارزش مالی آن باشد. این موضوع رسالتی نوع دوستانه است. 

 

 
 بازاریابی شبکه ای
(
هرچیزی به جز داشتن بالاترین استانداردها باعث نزول می گردد. )
 


 

شرکت های بازاریابی شبکه ای باید برای کنترل استاندارهای کیفیت بالا تلاش کنند

  اگر مشتریان آنها خوشحال نباشند، عدم رضایت خرید آنها به خود شرکت بازاریابی شبکه ای باز می گردد. هرچیزی به جز داشتن بالاترین استانداردها حتی برای موفق ترین شرکت بازاریابی شبکه ای باعث نزول می گردد. 
 

نکته نهایی در رابطه با قیمت: در بازاریابی شبکه ای، مشتری(Customer) یک خرده فروشی این امکان را دارد تا خریدار یک عمده فروش گردد، تا قیمت یک محصول را برای مصرف شخصی خود  به حتی پایین تر از قیمت یک خرده فروشی کاهش دهد.  

منبع اصلی :
 


 
سایر منابع:
 

درباره نویسنده

 روزبهانی
vote 1 vote 2 vote 3 vote 4 vote 5

نظرات

بدون نظر

ارسال نظر